Kedy Pellegriniho bombastická bublina praskne? Hneď, keď dočíta tento blog.

Autor: Tibor Bindas | 7.11.2018 o 18:48 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  3820x

Videl som, ako Pellegrini bombasticky otváral  novú automobilku, ale ja by som sa na jeho mieste o Slovensko bál.

Prečo? Ekonomika Slovenska sa montážnou ekonomikou dostala do veľmi  nebezpečného rizika. Obrazne povedané, po víchrici v Tatrách, monokultúra drevín urobila z Tatier mesačnú krajinu, to čaká aj našu monokultúrnu montážnu autoekonomiku Slovenska, keď sa včas politici pri moci nespamätajú.

Globálny biznis je predsa o tom, že si hľadá po celom svete lacnú pracovnú silu, preto sa nečudujme, že zo Slovenska sa tiež môže časom stať skrachovaný Detroit. 

Možno preto v dnešnom vyspelom svete bombasticky oslavovať ekonomiku postavenú hlavne na lacnej pracovnej sile? Možno v dnešnom vyspelom svete bombasticky oslavovať, že Slovensko sa stalo kolóniou na lacnú pracovnú silu?

Pritom cieľom automobiliek predsa nie je zvyšovať počty pracovných miest, ale naopak cieľom automobiliek je znižovať počty pracovných miest. Keby sa to už dnes dalo, tak autá by vyrábali len roboty. Roboty predsa môžu pracovať non-stop.  Roboty nepotrebujú dovolenku. Roboty nepotrebujú plat. Roboty nepotrebujú sociálne výhody. Roboty nebudú štrajkovať. Robotizácia je preto pre majiteľov týchto automobiliek prioritou. Keď sú tie automobilky ešte tu, tak využime ich prínos na postavenie aj tej našej novej slovenskej ekonomike postavenej na inováciách.

To, že sa nám teraz v ekonomike darí je len o tom, že lacnou pracovnou silou sme teraz síce vyhrali dočasný boj, ale keď sa v našej ekonomike nič podstatne nezmení, tak vojnu o silnú Slovenskú ekonomiku máme vďaka slabým politikom dopredu prehranú.

Vyspelé politiky a ekonomiky sveta  pán Pellegrini budujú inovatívny a kreatívny priemysel, a inovatívnu a kreatívnu ekonomiku, čo budujete Vy? Kolóniu na lacnú pracovnú silu?

Ešte v roku  1998 som vo svojej knihe „Nezabudnime…“ Napísal toto: „ … viac ako 80 % vedeckého potenciálu sveta sa nachádza len v  niekoľkých štátoch sveta, hlavne v  USA, Japonsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Nemecku, čo je dôkazom ich sily. Tieto krajiny si už dávno uvedomili silu vzdelania, a vedia, že vďaka vzdelaným a inovatívnym ľuďom, vedcom, výskumníkom a vývojovým pracovníkom tzv. robotníkom ducha, stále patria a budú patriť k  vyspelým štátom tohto sveta! Predsa i dnes vidíme, že tie najinteligentnejšie výrobky sú najpredávanejšie a najziskovejšie, ale vymyslieť ich môžu len najinteligentnejší ľudia, a tých produkuje len najinteligentnejšie vzdelanie, veda, výskum a vývoj! Teda stupeň bohatstva a biedy závisí od stupňa inovácií, vzdelania, vedy, výskumu a vývoja. Túto stratégiu používajú najvyspelejšie štáty aj dnes, aby ďalej ostali najvyspelejšími a najbohatšími. Dnes je štát a národ len taký silný, aký je silný v inováciách, vzdelaní, vede, vývoji a výskume. Biedne vzdelanie, biedna veda, biedny výskum a biedny vývoj stvorí len biednu technológiu, biedna technológia, a biedna výroba vyrobí len biedne, teda menej kvalitné tovary a služby. Biedne, menej kvalitné produkty sú nekonkurenčné, nepresadia sa na trhoch, lebo nekvalitu nikto nechce, a sú tak nepredajné.“

Od publikovania tejto knihy prešlo už cez 20 rokov. Aj dnes má Slovensko postavenú hlavnú  ekonomiku vďaka slabým politikom len na „cudzích nohách“, ktoré zo  Slovenska môžu kedykoľvek odísť.

Oponenti by mohli namietať, že čo by tu bolo, keby tu tie automobilky neboli? No nič, lebo slabí politici nemôžu nikdy vybudovať trvalú silnú ekonomiku. Dokedy sa však chcú, a budú naši slabí politici pýšiť cudzím perím? Nebolo by pre Slovensko lepšie keby naši politici takto otvárali naše slovenské fabriky?

Pán Pellegrini, nie som Vašim draho plateným ekonomickým poradcom, ale aj tak Vám zadarmo poradím. Poučte sa od autora ekonomických reforiem na Novom Zélande pána  Mc Tigue, ktorý povedal: „Pre udržateľný ekonomický rast je lepšie, keď 1000 miestnych firiem prijme po 1 zamestnancovi, ako použiť stimul na pritiahnutie 1 podniku, čo zamestná 1000 ľudí.“ To, že má pán  Mc Tigue pravdu si hneď overíte, keď si porovnáte pán Pellegrini životnú úroveň na Slovensku, a na Novom Zélande, a koľko svetových automobiliek tam majú? Žiadnu.

Vás vyštudovaného ekonóma predsa nemusím poúčať, že ani obyčajná banka si nedovolí tak riskovať, a tak hazardovať, že by postavila svoje portfólium  len na jednom produkte. Aj obyčajná banka dá svoje akcie  do rôznych odvetví lebo vie, že keď príde kríza v jednom odvetví, tak tu krízu banka zachráni a preklenie iným odvetvím. Robí toto aj naša ekonomika Slovenska? Nie je takáto slabá politika hazardom s celým štátom?

P.S. Prečo tu píšem pán Pellegrini? Za vznik Slovenska som pred 25 rokmi hlasoval vo FZ ČSFR v Prahe. Slovensko odvtedy už nie je „malé decko“, nemá 5 rokov, ale je dospelé,  a má už 25 rokov, a preto je načase pýšiť sa už svojím, a nie cudzím perím. Hoci uznávam, že na IQ ekonomiku potrebujeme mať najprv IQ politikov...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Dodržiavať pravidlá a viac testovať, vravia experti

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Stĺpček Jakuba Fila

Matovičovi jeho úlohu nik nezávidí, o to viac musí byť lídrom

Nemá priestor na frky pred kamerami.


Už ste čítali?