Platy, platy, platy, a statisíce ľudí sú bez výplaty

Autor: Tibor Bindas | 28.11.2015 o 8:23 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  1684x

Platy, platy, platy, a statisíce ľudí sú bez zamestnania, a teda bez výplaty. Nechcem sa hrať na advokáta chudobných, ale myslím si, že aj platy ústavných sudcov mali ostať zmrazené, a to nielen preto, že je vonku zima a mráz.

Nedáva tak aj ústavný sudca prednosť filozofie brucha, pred filozofiou ducha? Aby sme boli objektívni, tak si teraz pozrime aké platy má moc zakonodárna, výkonná  a súdna.

Poslanec NRSR s trvalým pobytom mimo Bratislavy má plat 3 576 €. Premiér má plat 4 616 €. Minister má 3 670 €. Predseda Ústavného súdu má plat  6 466 €. Otázka teraz znie: „Kto, koho teraz diskriminuje?“

Chcel by som  naživo vidieť diskusiu o platoch medzi sudcami, učiteľmi a zdravotnými sestrami. Bolo by to naozaj zaujímavé. Pritom je jasné, že viac peňazí neznamená automaticky aj viac spravodlivosti. Teda, kto počíta s tým, že zvýšením platov sudcov sa automaticky zvýši aj dôvera v súdnictvo, a bude aj viac spravodlivosti na Slovensku, tak ten sa môže kruto zmýliť. Tu neexistuje priama úmera.

Keď som bol vo FZ ČSFR, tak už vtedy som počúval argumenty, že sudcovia, a aj ti ústavní sudcovia musia mať väčšie platy, aby sa nedali kúpiť, aby boli nezávislí. My však vieme, ako to nakoniec v realite dopadlo.Potvrdzuje to aj dôveryhodnosť obyčajných občanov tohto  štátu v súdnictvo. Pytagoras kedysi dávno napísal: Spravodlivosť je soľou života. Na Slovensku žiaľ táto soľ naozaj chýba.

P.S. Zásada odplácať zlo dobrom sa nikdy nepovažovala za prípad naplnenia spravodlivosti.  J. S. Mill

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?