Porazí táto alternatíva Fica a Smer? Časť 3.

Autor: Tibor Bindas | 17.12.2014 o 7:38 | (upravené 17.12.2014 o 8:27) Karma článku: 5,51 | Prečítané:  1283x

Nie je táto alternatíva pre Slovensko lepšia, ako Fico a SMER?    Po. 1.    Fínsko je označované a známe vo svete ako krajina tisícky jazier, prečo by sa o Slovensku nemohlo hovoriť vo svete, ako o krajine tisícok liečivých prameňov?  Prečo? Priatelia, na Slovensku sa predsa nachádza okolo 1 300 minerálnych prameňov, z toho je z nich iba 26 využívaných ako základ liečebnej a rehabilitačnej terapie. Sami vidíte, že toto mrhanie našimi prírodnými zdrojmi je dodnes nepredstaviteľné a nepochopiteľné! 

V 18. storočí bolo na Slovensku až 137 kúpeľných lokalít v rôznych regiónoch po skoro celom Slovensku. V súčasnosti, teda 21. storočí je ich iba 26! Kúpele zanikali v dôsledku zničenia vo vojne a vo viacerých prípadoch skrachovali pre neschopnosť štátu, alebo iných dôvodov. Keby som bol premiérom, tak hlavnou stratégiou  vlády by bolo najprv tých  111 stratených liečebných zdrojov a  zakopaných ekonomických pokladov  a ziskov, čo najskôr cez eurofondy obnoviť! Veď toto sú tie pravé poklady Slovenska, ktoré si dnes nevážime, a nevieme ich využiť na prosperitu nás všetkých.

Myslím si, že pre tento štát je dnes najlepšou alternatívou začať obnovovať staré a budovať nové kúpeľníctvo! Prečo? Kúpeľníctvo to sú po celom svete vyhľadávané služby  a práve služby na rozdiel od iných ekonomických odvetví poskytujú najviac nových pracovných miest! Sú to služby, ktoré môžu radikálne znižovať nezamestnanosť a  zvyšovať životnú úroveň a to skoro v každom regióne!  Zmeňme preto Slovensko ako  krajinu hladových dolín, na Slovensko SKK – Slovensko Krajina Kúpeľov! Pritom,  už o pár rokov vďaka tejto novej alternatíve môže byť Slovensko vďaka tejto stratégie úplne v ekonomike inde. Až vtedy  sa z dnešného Slovenska závislého na cudzom kapitále,  môže stať postupne Slovensko nezávislé!

Slovensko, krajina svetových kúpeľov! My liečime prírodou! Slovensko je relax! Zdravie zo Slovenska! Pramene zdravia hľadaj na Slovensku! Pramene zdravia – Slovensko.“  Takými a podobnými sloganmi treba propagovať a budovať imidž Slovenska po celom svete. Slovensko má ideálne podmienky na masívny rozvoj  služieb v cestovnom ruchu a masívny rozvoj  služieb v kúpeľnom a zdravotnom  turizme. Naša politika však rieši špinavé politické kauzy, a nie tento rozvoj, a preto sú tu potom neustále demonštrácie a nepokoje. Nie je to absurdný paradox, keď slovenská príroda je k nám tak bohatá, a väčšina obyčajných občanov  je aj tak chudobná?! Máme svetovo jedinečné množstvo termálnych a liečivých prameňov, tradíciu a vzdelaný personál. Toto všetko je dnes pripravené na Slovensku vybudovať celkom novú ekonomiku postavenú na zdravotnom turizme a službách a pre slabú politiku sa s tým všetkým stále nič nedeje!

Preto si myslím, že už  vo voľbách v roku 2016 alternatívou by nemal byť ani  Smer a ani Fico, ale táto nová alternatíva, ktorá naozaj dokáže  prebudiť toho nášho „Slovenského orla“! Stará múdrosť nás predsa učí, že kto chce lietať, ten sa nemá pýtať sliepok, ale orlov! Zdravotný turizmus a rozvoj cestovného ruchu sa musí stať hlavnou štátnou prioritou novo vládnucich politikov! Veď, čo si človek najviac praje a cení v celej EÚ, USA, i celej Ázii? Predsa zdravie! O čo sa treba najviac starať? O svoje zdravie! Kde by sa o vaše zdravie mohli dobre postarať? V SKK – Slovensko Krajina Kúpeľov! Keď existujú „ázijské tigre“, tak prečo by nemohol existovať aj „ Slovenský orol“?

Po. 2.    Zdravotná turistika a rozvoj tohto cestovného ruchu sú modernou a dynamicky sa rozvíjajúcu oblasťou. Na Slovensku si dnes nesmieme dovoliť zaspať tieto trendy. Archeologické nálezy na Slovensku dokazujú, že termálne  pramene sa využívali  už v praveku. Dokazujú to  sídla Keltov, Markomanov, Kvádov a mnohé termálne pramene napríklad v Trenčianskych Tepliciach boli pravdepodobne známe už Rimanom. Opis minerálnych liečivých vôd priniesol už v roku 1594 Juraj Wernher, lekár, učenec a radca kráľovskej rodiny. Koľko prameňov tu od odvtedy zbytočne vyteká bez úžitku?

Rozvoj nášho kúpeľníctva nastal až po veľmi múdrom politickom rozhodnutí! Kedy to bolo? Keď panovníčka Mária Terézia nariadila v roku 1763 vykonať analýzu a súpis všetkých minerálnych vôd na území mocnárstva a to s opisom ich pozitívnych i negatívnych účinkov. Doterajšie vlády a politické strany pasívne čakajú na cudzích investorov, ktorí len zvyšujú závislosť Slovenska na cudzích rukách, ale ja si myslím, že  sa máme vrátiť k tomuto múdremu politickému rozhodnutiu Márie Terézie a máme využívať poklady, ktoré nám tu i teraz zbytočne a bez efektu vytekajú, a aj preto  nikoho nezamestnávajú.

Slovenské kúpele môžu byť opäť svetové. Prečo? Už teraz sú svetové v prírodných a liečivých zdrojov! Keď sa k tomu pridajú kvalitné zdravotnícke, ubytovacie, stravovacie služby a iné potrebné služby, tak je Slovensko odsúdené na úspech. Vtedy začnem veriť, že zo Slovenska sa môže stať sociálny štát pre všetkých. Preto je treba čo najskôr vytvoriť tím ľudí, ktorí vytvoria už konkrétny projekt pre postupnú výstavbu nových kúpeľov a opravu tých chátrajúcich a to postupne po všetkých krajoch! Len tak sa Slovensko môže vyslobodiť z vazalstva, lokajstva a „autopasce“, do ktorej sa dostalo.

 Po. 3.  Jasným dôkazom nutnosti využitia tohto projektu je aj analýza Európskeho turistického inštitútu, ktorá jednoznačne predpokladá rozvoj kúpeľníctva. Potreby na kúpeľnú starostlivosť v starnúcej, a dlho žijúcej populácie Európy neustále stúpajú a budú neustále stúpať, a preto dopyt po týchto službách bude len a len narastať! Dnes stúpa dlhovekosť vo všetkých krajinách EÚ a  práve títo chorľavejší a starší občania z celej únii budú takéto služby aktívne vyhľadávať. Práve toto je ten obrovský potenciál a obrovská šanca pre Slovensko, len ju nesmime premárniť lebo inak hladové doliny ostanú hladovými dolinami aj naďalej a chudobné kraje zostanú chudobnými krajmi.  

Táto analýza stavu sa opiera o zákonitosť starnutia populácie celej Európy a následnej verejnej podpory preventívnych programov a programov pre zlepšenie kvality života vo vyššom veku, kedy sa organizmus stáva chorľavejším a preto si vyžaduje dlhšiu, väčšiu  a častejšiu kúpeľnú starostlivosť. Ázijské kúpele, ale najmä kúpele na americkom kontinente, ponúkajú iné kúpeľné aktivity, ktoré nemôžu tým našim Slovenským kúpeľom konkurovať a preto treba využiť čo najskôr tu našu prírodnú jedinečnosť a svetovosť.
 
Po. 4.    Najsilnejšia ekonomika EÚ je Nemecko, a Nemci  ako vieme milujú kúpele! Podľa nemeckých štatistík si kúpeľnú dovolenku plánuje ročne asi 20 miliónov Nemcov. V hre sú však aj iné ekonomické silné krajiny a to nielen z Európy, ale aj z Ruska, USA a Ázie. Keby sa nám z týchto všetkých miliónov potenciálnych klientov podarilo cenou a kvalitou osloviť len 1 %, tak aj opravené, a aj novo postavené kúpele by kapacitne nestačili! Tieto čísla sú naozaj šokujúce a hovoria o obrovskom nevyužívanom potenciály rozvoja Slovenska. Už len tejto miliónovej klientele by sa oplatilo postaviť čo najskôr na Slovensku nové kúpele.

Predstavte si, že keby sa nám podarilo z tých 20 miliónov Nemcov priviesť na Slovensko každoročne len  5 %  a máme rovno 1 milión klientov, a tu nie sú zahrnuté ešte počty klientov z iných veľkých krajín Európy a sveta! V súčasnosti navštevuje slovenské kúpele len okolo 20 000  nemeckých klientov,  pri nových investíciách do kúpeľníctva a múdrej štátnej politiky by mohli byť tieto čísla v státisícoch. Tieto nové služby a táto alternatíva je ekonomicky fenomenálna aj v tom, že do kúpeľov sa nechodí na pár dní, ale vždy na týždne. Preto celé 3 a viac týždňov majú kúpeľní hostia na to, aby utrácali peniaze tu na Slovensku a nie inde!    

Predstavte si, že autobusy, vlaky i lietadlá, tak  to všetko, by každé tri týždne privážalo stále nových a nových klientov do novo postavených a zrenovovaných Slovenských kúpeľov a to postupne do všetkých krajoch po celom Slovensku! Čo by sa stalo? Letiská by boli vyťažené, zamestnanosť by stúpala, aj životná úroveň by stúpala, a to postupne po celom našom Slovensku. Ešte stále neveríte? Tak, v Nemecku stojí  1 kúpeľ cca 70 €, u nás 1  celý ošetrovací deň!  Celotelová klasická masáž v Nemecku stojí cca 30 € a u nás cca 2 €. Okysličovací kúpeľ je u nás cca za 2 €,  v Nemecku za cca 35 € ďalej už ani netreba pokračovať. Cenou, kvalitou služieb i prírodou vieme jasne a svetovo konkurovať, len tie kúpele treba čo najskôr po celom Slovensku vybudovať a po svete spropagovať!

Priatelia, počtom i kvalitou prameňov, sme  v celej Európe bezkonkurenční, tak naozaj neviem na čo ešte čakáme?! Ponúka vám Fico a Smer ešte lepšiu alternatívu, či len zas draho z našich daní zaplatené „sociálne balíčky“? Garantujem vám priatelia z pravice, i ľavice, že keď túto alternatívu začnú realizovať múdri a morálni politici, a politika bude o ekonomike a etike, a nie o špinavých politických kauzách, tak celé Slovensko nebudeme stačiť  uspokojiť dopyt po týchto službách. Nesmieme však teraz zaváhať, je už najvyšší čas. Nemecký klient je pre nás zaujímavý aj z toho dôvodu, že Nemci naozaj uznávajú kúpeľnú liečbu a majú o ňu záujem!  Prečo sa napríklad Fíni chodia liečiť do Maďarska? Lebo majú tisíc jazier, ale ani jeden minerálny prameň! Ďalšou veľkou výhodou tejto alternatívy je to, že tieto služby sú celoročné a nie sezónne! Takže aj celé Slovensko by tak prosperovalo z týchto služieb celoročne. Priatelia, na ilustráciu som použil len čísla z Nemecka, ale v EU nás žije okolo 500 miliónov! 
 
Po. 5.   Touto ponúkanou alternatívou sa dá úspešne vyhnúť dnešnému nebezpečenstvu a vysokému riziku Slovenskej ekonomiky. Montované haly a stroje, na ktorých dnes stojí a padá celá Slovenská ekonomika sa predsa môžu kedykoľvek premiestniť inde! Dôkazom je aj nedávny  ekonomický príbeh šičiek z Vranova. Tak, ako rýchlo zahraničný investor na Slovensko prišiel, tak skoro a ľahko zo Slovenska odišiel! Kde? Predsa rovno do pracovne lacnejšieho Rumunska. Ekonomická kríza zo Slovenska nikdy neodíde, kým si Slovensko nepostaví svoju vlastnú a slovenskú ekonomiku. Preto aj táto alternatíva je aj výzvou pre všetkých slovenských patriotov, ktorí už niečo v ekonomike dokázali, a niečo znamenajú.

Táto alternatíva je postavená na našich  prírodných zdrojoch a prameňoch, a tie nám už nikto a nikde nezoberie a neodvezie. Zostane tak navždy tu, a preto tu na našom Slovensku bude produkovať stále pracovné miesta, vyššie mzdy i vyššie dôchodky! Práve táto alternatíva ponúka celému Slovensku  veľkú šancu byť aj v budúcnosti zdrojom stálej prosperity celej Slovenskej ekonomiky! Stavať ekonomiku len na montážnom automobilovom priemysle nie je preto strategické, ale naopak je to veľmi  krátkozraké, rizikové a nelogické. Kto ekonomike rozumie, tak ten vie, že „montážny priemysel“ je vždy veľmi nebezpečný priemysel, lebo ten vždy bude ľahko a rýchlo migrovať tam,  kde je lacnejšia pracovná sila! Chápem, že „slovenský Detroit“ sa na lacnej pracovnej sile Slovenska dá vybudovať ľahko, ale Slovensko musí predsa existovať aj po ich odchode! Choďte sa do Detroitu pozrieť dnes. Čaká vás tam veľká kriminalita a bieda.

  Po. 6.   Táto alternatíva okrem doterajších výhod ponúka aj to, že vie nezamestnanosť radikálne  znížiť nielen lokálne, ale celoslovensky. Prečo? Lebo pramene a nové kúpeľné oblasti možno rozvíjať naozaj aj v tých najzaostalejších krajoch Slovenska. Výskyt prameňov je taký, že budovanie nových kúpeľov je možné  skoro po celom Slovensku!  Aj toto je dôležitý a významný strategický prvok tejto alternatívy, lebo táto alternatíva môže pomáhať naozaj všetkým krajom po celom Slovensku, a teda nepomáha len rozvoju Bratislavského regiónu!

Preto je naozaj politicky i ekonomicky múdre všetky dostupné zdroje a eurofondy využiť na túto novú alternatívu. Veď, čo nezasejeme už dnes, to nemôžeme o pár rokov žať. Áno priatelia, aj teraz v tejto chvíli nám z našich prameňov zbytočne vytekajú milióny a celkom nové  pracovné miesta, ale myslíte si, že to trápi SMER a Fica? Prečo s tým doteraz nič neurobili? Keď všetko pôjde ako má, tak sa Slovensko môže za pár rokov postupne dopracovať k doteraz bájnej a dnes  neskutočnej okolo 4 až 8 % nezamestnanosti! Toto naozaj nie je Sci-Fi. Toto je realita, keď politika bude na Slovensku o ekonomike a etike,  a nie ako dnes hlavne o špinavých politických kauzách. Viem, sú to šokujúce čísla, ale počítajte s tým, že na takto dobre stavebne i marketingovo rozbehnutý kúpeľný biznis sa naviažu samozrejme aj iné služby, a preto  tento synergický efekt môže byť šokujúci.

 
 Po. 7.  Táto alternatíva počíta aj s tým, že bohatá Európa starne. Moderná medicína predlžuje život bohatých európskych dôchodcov, ktorých neustále pribúda. Preto vzhľadom na naše prírodné krásy, a bohatstvo je táto alternatíva naozaj reálna. Treba ľuďom povedať pravdu. Slovensko  nie je  žiadna svetová veľmoc vo výrobe automobilov. My tie auta nevyrábame,  len ich montujeme zo súčiastok, ktoré vyvinuli a vyrobili niekde inde. Z tohto pohľadu sa na samotnom aute podieľame hlavne montážnou prácou, a tá v hodnote auta tvorí asi len pár percent. Buďme preto realisti a nie utopisti.  Nebuďme hrdí na to, čo nie je naše. Preto buďme už dnes na odchod tohto „montážneho priemyslu“ pripravení, a nebudeme potom týmto odchodom zaskočení. 

Mnohí sa tejto alternatíve a lá „Bindas“ môžu smiať. Som však presvedčený, že naše počty prameňov, kvalita prameňov, naše ceny, naše kvalitné služby, a naša  kreatívna propagácia našich nových kúpeľov priláka k nám milióny bohatých dôchodcov, a to nielen z Európy, ale aj z bohatých krajín celého sveta! Toto je preto podľa mňa dôležitou a významnou alternatívou pre našu slovenskú ekonomiku. Každý múdry ekonóm predsa vie, že najviac práce dávajú služby, a nie výroba! Vo výrobe bude pokračujúcou robotizáciou a automatizáciou výroby pracovných miest stále len a len ubúdať,  a preto aj z toho hľadiska je táto alternatíva pre celé Slovensko najlepšia. Slovensko sa má orientovať na služby a nie výrobu!
 
 Po. 8.   Slovensko je malé, nemá nerastné suroviny a preto nemôže konkurovať svetu ani  nerastným bohatstvom. Dnešný „montážny priemysel“ padne, lebo lacnej pracovnej sily je vo svete stále dosť, a globalizáciou trhu jej ešte viac pribúda. Taktiež aj  pokračujúca ekonomická kríza spôsobí  významný nárast lacnej pracovnej sily, a to po celom svete a za ňou bude kapitál putovať.

Svetu a bohatým  Európskym krajinám môžeme konkurovať len svetovým počtom 1 300 minerálnych prameňov, ktoré nevyužívame a počtom 137  kúpeľných lokalít, z ktorých ako tak využívame len 26. Tu sú veľké rezervy, na veľký rozvoj Slovenska, ktoré sa však dajú využiť len vtedy, keď správni ľudia budú sedieť na správnych miestach a to treba využiť aj vo voľbách 2016. Vzhľadom na doterajšie fakty mi je naozaj  jedno, či tejto alternatíve pomôžu na svet politici červení, modrí, či  fialoví, hlavne nech táto alternatíva môže začať pomáhať obyčajným občanom Slovenska, čo najskôr.

Na Slovensku momentálne nevidím iné zdroje, ktoré by mohli pomôcť:  a)  celoslovenskej ekonomike, b)  všetkým regiónom naraz. Bez rozvoja tejto alternatívy budeme mať vážne ekonomické problémy so všetkými negatívnymi sociálnymi dôsledkami! Stúpne bieda i kriminalita. Môže dôjsť k radikálnemu prepadu ekonomiky, a po odchode „montážneho priemyslu“, môže dôjsť až bankrotu Slovenskej ekonomiky. Vy poznáte iné celoslovenské projekty, veľké nápady našich politikov a politických strán, na ktoré by sa mala naša Slovenska ekonomika celoslovensky špecializovať a v čom by mala vynikať? Ja, nie. Okrem všeobecných fráz o ekonomike doteraz neviem, aký nosný priemysel Slovensko buduje. 

 Po. 9.    V kúpeľníctve ide o zdravie, a zdravie je to najcennejšie, do čoho musí každý   človek vždy investovať! Toto je ďalší tromf tejto alternatívy, a dôkaz prečo sa má Slovenská ekonomika špecializovať na zdravotnú turistiku a tieto zdravotné služby. Každý človek v Európe i vo svete potrebuje zdravie a potrebuje sa o svoje krehké zdravie dôkladne starať.  Na cestách ročne pribúda po celej Európe tisíce vozičkárov, ktorí sú odkázaní na kúpeľnú starostlivosť a liečbu. Obyvateľstva vo svete i v Európe pribúda, životné prostredie sa neustále zhoršuje a to všetko poškodzuje zdravie. Prečo by týmto ľuďom nemohlo v uzdravení pomáhať aj naše Slovensko? "Kúpeľný priemysel" je i "priemyslom", ktorý neznečistí životné prostredie, ale naopak bude životné prostredie chrániť.

Práve pri súčasnom nezdravom životnom štýle so sedavým zamestnaním, stresmi, nedostatkom pohybu, workoholizmom a podobnými rizikovými faktormi, tzv. civilizačných chorôb nadobúda naše kúpeľníctvo stále väčší význam. Spája sa v ňom navzájom liečba, prevencia, relax i spoločenský život, a podľa svetových štatistík kúpeľníctvo vzrastá nebývalou mierou! Naše kúpeľníctvo bolo orientované predovšetkým na liečbu, ale v súčasnosti sa od neho  vyžaduje, aby bolo aj  rekreačné, relaxačné a dovolenkové. Aj manažéri si uvedomujú, že sa oplatí investovať do prevencie svojho zdravia, lebo ich posty sú náročné, a preto sa treba zamerať i na túto ekonomicky silnú klientelu.
 
 Po. 10.    Naše kúpele sú zamerané na liečbu chronických ochorení, na rehabilitáciu a na cielenú prevenciu chorôb a relax pre vyťažených ľudí a dôchodcov. Americké kúpeľníctvo sa zaoberá hlavne  kultom tela a krásy, teda skôr na  skrášlenie a nie na liečenie. Bez masívnej štátnej podpory  a bez strategického rozvoja kúpeľníctva na Slovensku budeme mrhať týmito zdrojmi ďalej. Už 25 rokov nič nerobenia jednoznačne ukázali, že len  súkromné kúpeľné podniky na rozvoj kúpeľníctva, ako nového priemyslu pre rozvoj celého Slovenska nestačia. To, že tento projekt výstavby nových kúpeľov a renovácii tých starých kúpeľov dá ihneď prácu tisíckam v sektore stavebníctva, netreba ani zvlášť pripomínať.

Ekonomiku Slovenska je treba postaviť na pevných základoch, ktoré sa nemôžu zo Slovenska nikde vyviezť! Ekonomiku Slovenska je treba postaviť z „kolien“ opäť na „nohy“! Dôležitý pre túto zmenu ste aj vy, lebo keď sa aj vďaka vám začne hovoriť o tejto alternatíve, až vtedy sa  táto alternatíva naozaj stane alternatívou pre naše celé  Slovensko.

P.S. Veľa ľudí vidia veci, tak akými sú a pýtajú sa prečo? Ja  snívam o veciach, ktoré nikdy  neboli, a pýtam sa – prečo nie? R. F. Kennedy

Poslednú časť z internetovej knihy „Lekcie z demokracie“ uverejním na budúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?