Porazí táto alternatíva Fica a Smer? Časť 2.

Autor: Tibor Bindas | 16.12.2014 o 7:38 | (upravené 16.12.2014 o 8:09) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  835x

Na čom je táto alternatíva postavená?  Táto alternatíva je  postavená na politikmi stále nedocenenom slovenskom prírodnom bohatstve, ktorým sa momentálne na Slovensku len vo veľkom plytvá. O čo ide? Ide o naše svetové liečivé pramene a ide o zaostávajúci a nerozvinutý sektor zdravotného turizmu a cestovného ruchu. Myslím si, že práve tu, v tejto alternatíve sú ukryté tisícky nových pracovných miest, vyššie mzdy pre všetkých, i vyššie dôchodky pre dôchodcov.  

Každý múdry politik vie, že až vznikom ekonomicky silných krajov, môže vzniknúť  aj silný ekonomický štát. Len ekonomicky silný štát, sa môže stáť silným sociálnym štátom. Sociálny štát bez silnej ekonomiky, nikde na svete neexistuje, a preto keď tu chce niekto vybudovať sociálny štát, tak musí najprv začať budovaním silnej ekonomiky. Špinavými politickými kauzami tu ale nikdy sociálny štát nevznikne. Sú to teda kraje štátu, čo tvoria štát. Preto politická stratégia musí byť taká, že treba začať masívne investovať do rozvoja zdravotného turizmu v každom kraji Slovenska. Vo svojej knihe: „Nezabudnime – existujú“, som už v minulom storočí  jasne a jednoznačne napísal v kapitolách: „Pramene bohatstva a pramene biedy“, „Odstúpte! Manažéri nastúpte!“, či „Politika a ekonomika Made in Germany a Made in Slovakia“, čo treba urobiť s ekonomikou, a politikou Slovenska a aj dnes sú tieto vízie stále aktuálne a nenaplnené.

Myslím si, že od vzniku Slovenska žiadna vláda, a žiadna politická strana jasne a konkrétne neurčila, okrem všeobecných fráz, aká konkrétna ekonomika sa má na Slovensku budovať. Pritom, aby Slovensko nezaniklo v „mori“ iných ekonomík sveta musíme svetu ponúkať:

Po.1. To, čo máme u nás doma svetové. Po.2. To, čo inde nemajú. Po.3. To, o čo bude vo svete vždy záujem. Už podľa týchto 3 kľúčových princípov, sa dá vytvoriť nová stratégia nášho celého slovenského hospodárstva a celej našej ekonomiky. Svet sa neustále viac a viac „globalizuje“, a preto kto zaspí dobu, toho globalizácia prevalcuje. Už z minulosti vieme, že po druhej svetovej vojne len vďaka múdrym štátnym a politickým zásahom  sa industrializáciou krajiny postupne darilo vyrovnávať krajové rozdiely.  Len vďaka múdrej politike,  sa zlá situácia v zaostalých krajoch Slovenska s vysokou mierou nezamestnanosti menila k lepšiemu. Vďaka tomu sme priatelia v 60. rokoch boli nielen v HDP, ale aj životnej úrovni na tom oveľa lepšie, ako Rakúsko! Naša koruna bola vtedy dokonca silnejšia než rakúsky šiling! Keď však múdra politika skončila, tak skončila i prosperita. Každý vie, kde je v životnej úrovni Rakúsko a Slovensko dnes. Každý z nás priatelia vie, kto komu dnes opatruje deti,  kto komu dnes opatruje starých a chorých, kto komu dnes umýva riady, kto komu dnes čistí zemiaky, kto komu dnes umýva WC. Politická realita je priatelia vďake slabej politike aj takto ekonomicky krutá.

Treba si priznať, že po zániku ČSFR,  a teda vzniku SR, prišli veľmi zlé politické rozhodnutia, ktoré  viedli k tomu, že sme rýchlo rozpredali “zlaté nosnice” našej slovenskej ekonomiky, a preto dnes nemáme už “žiadne zlaté vajcia” a aj preto my dnes pre slabú ekonomiku, a slabú politiku musíme ísť pracovať do Rakúska, a nie Rakúšania k nám. Keď však voľby budú vyhrávať dookola tie isté politické strany, tak sa potom nedivme, že životnú úroveň Rakúska nedosiahneme asi ani o ďalších 20 rokov! 

Preto si myslím, že je veľkou politickou chybou spoliehať sa  jednostranne na „montážny automobilový priemysel“. Práve toto môže byť pre Slovensko veľká „autopasca“. V tejto „autopasci“, už  skončil aj kedysi slávny automobilový Detroit v USA. Keď sa z tohto najprv tak slávneho, a potom kruto hororového príbehu Detroitu nepoučíme, tak aj nás môže čakať to isté. Preto keď Slovensko už dnes nemá vlastnú a nosnú ekonomiku, na ktorej by Slovensko  ekonomicky prežilo  aj po odchode automobiliek, aj po uzavretí „kohútikov“ eurofondov, tak si myslím, že  je na tom už dnes Slovensko naozaj veľmi zle. Má vlastne Slovensko slovenskú ekonomiku, keď „vlajkové lode“ slovenskej ekonomiky sú v milosti a nemilosti zahraničných firiem?! Dôkazom tohto tvrdenia je aj nedávna udalosť. Nepripadali vám naši politici ako prosiaci lokaji, keď behali po USA, len aby oceliarne nepadli?! Takže asi takto sme priatelia s tou našou štátnou nezávislosťou, a samostatnosťou vďaka slabej politike i ekonomike nakoniec dopadli.  

Za takéto ekonomicky slabé a nestabilné Slovensko som v roku 1992 v Prahe určite nehlasoval. Voči obyčajným občanom môže byť takáto politika vysoko nezodpovedná, nebezpečná a vysoko riziková a riskantná. Prečo? Ktorí, z dnešných politikov vám vie zaručiť, dokedy tu tento „montážny automobilový priemysel“ zostane? Ktorí, z dnešných politikov vám povie, aká iná ekonomika nahradí túto dočasnú, a len „montážnu ekonomiku“?  Ktorí, z dnešných politikov vám povie, čo tu bude po ich odchode? Ja si myslím, že keď sa nič revolučne nezmení, tak to vystihnú tri slová – slovenská ekonomická katastrofa (SEK). Tieto automobilky nie sú predsa v našich rukách, a keby odišli, tak Slovensko môže vyhlásiť možno rovno aj bankrot. Preto takáto slabá politika a ekonomika, sa naozaj všetkých voličov pravice i ľavice týka. Veď, kde bude málo práce, tam bude len veľa biedy, a veľa nepokojov a to nášmu Slovensku určite neprajem.

Moja alternatíva vychádza z toho, že: Po.1. Po celom Slovensku máme liečivé pramene a zásoby podzemných vôd, ktoré sú často svetové a jedinečné. Po.2. Budúcnosť sveta, už nebude len o rope, ale hlavne o pitnej vode. Po.3. Zdravie potrebuje vo svete každý a vždy. Je však na túto víziu naše Slovensko pripravené? Stratili sme už cez 20 rokov, a bez naplnenia aj tejto alternatívy stratíme aj ďalšie roky. Politikov si pritom my  obyčajní občania platíme za to, aby prichádzali z alternatívami, ako vybudovať silnú ekonomiku lebo len silná ekonomika dá veľa práce, väčšie mzdy i dôchodky. Je politika o „uťahovaní opaskov“ ešte politikou? Preto si volíme politikov, aby sme si potom museli uťahovať opasky na bruchu, a niektorí až na krku? Politika je služba na konanie dobra pre obyčajných občanov, a nie služba na konanie špinavých politických káuz, ktoré ničia životnú úroveň všetkých obyčajných občanov, a pritom skoro v každých správach počúvame, kde všade zas štát zlyhal, a kde všade opäť neslúžil tak, ako mal.

Táto alternatíva voči doterajšej politike je preto založená na vybudovaní celkom inej a novej ekonomike, a to ekonomike postavenej hlavne na službách v zdravotnom turizme. Podnikateľovi  Tomášovi  Baťovi  sa kedysi podarilo rozvinúť na svetovú úroveň obuvnícky priemysel, a my dnes na Slovensku potrebujeme rozvinúť na svetovú úroveň  „priemysel“ postavený na novopostavených liečebných slovenských kúpeľov, a to v každom kraji! Túto novú ekonomiku postavenú na  kúpeľných službách a zdravotnom turizme v každom kraji Slovenska potrebujeme postaviť ešte skôr, ako sa aj zo Slovenska stane dnes umierajúci a kolabujúci Detroit.

Politici pri moci si musia uvedomiť, že keď chce Slovensko slušne žiť, tak Slovensko nemôže zostať len „montážnou  dielňou“, ktorú možno za pár mesiacov presťahovať tam, kde je ešte lacnejšia pracovná sila! Toto riziko pritom neustále stúpa, lebo práve v kríze, tej lacnejšej pracovnej sily, po celom svete ešte viac pribúda! Preto múdre strategické politické myslenie jasne hovorí, že keď sa zo Slovenska dajú ľahko odviesť montážne haly a stroje tam, kde je ešte lacnejšia pracovná sila, tak treba ekonomiku postaviť na tom, čo sa zo Slovenska nedá odviesť a zo Slovenska sa nedá odviesť 1 300 minerálnych prameňov,novo postavené slovenské kúpele. V tomto je táto alternatíva naozaj neprekonateľná. Tie novo postavené kúpele ostanú vždy na Slovensku, a preto tu na Slovensku budú vždy tvoriť zisky, a to pre nás, a nie pre iných!

Ak sa naši doterajší politici vyhovárali, že príčinou vysokej nezamestnanosti je hlavne nedostatok diaľnic, a nechávajú sa počuť, že keď budú diaľnice dostavané, tak už bude aj veľa práce, tak týmto politickom v dobrom odkazujem, že Španielsko má síce najdlhšiu diaľničnú sieť v Európe a tretiu najdlhšiu na svete a aj tak má Španielsko rekordnú 27% nezamestnanosť! Aj to je jasný dôkaz, že ani dostavané diaľnice nebudú pre Slovensko všeliek. Pritom každý múdry ekonóm dnes vie, čo už dávno povedal slávny svetový ekonóm Samuelson: „Ak chceš zničiť štát, znič mu ekonomiku.“ Nevyzerá to tak, že niektorí naši politici svojou slabou politikou ani nič iné nevedia? Mnohí politici to však robili asi tak, že v mene ľudu, išli proti ľudu. Za 25 rokov vlády odchádzali a prichádzali, ale bieda, „uťahovanie opaskov“  a nezamestnanosť zostala! Už dnes je neskoro, a preto už dnes je treba začať využívať eurofondy na masívnu výstavbu nových a obnovu starých kúpeľov! Moja vízia je taká, že len ekonomika postavená na službách, na zdravotnom turizme a nové kúpele, nám môžu poskytnúť tisíce nových pracovných miest a to rovno po celom Slovensku?!

Priatelia nebojte sa, tento ideový projekt na vaše posúdenie nemá 100 a viac  strán, a nestál  tisícky eur, ako iné „bublinové projekty“, ktorých už bolo napísaných a zaplatených po Slovensku stovky, a ktorých výsledkom bola často len veľká nula (okrem tých, čo dostali za tieto „bublinové projekty“ a  bájky poriadne zaplatené). Dnes  sme v stave, kde všetci voliči pravice i ľavice musia spolu zabrániť tomu, aby zo Slovenska nevznikol o pár rokov ďalší Detroit.  Priatelia, podľa mňa je treba zo Slovenska čo najskôr urobiť svetovú kúpeľnú veľmoc a teda z kúpeľníctva a cestovného ruchu treba na Slovensku urobiť kúpeľný „priemysel“ a prosperujúci „kúpeľný biznis“! Rozhodujúce už konkrétne fakty, a argumenty tejto alternatívy, ktorá je z internetovej knihy „Lekcie z demokracie“ vám ponúknem už v budúcej 3 časti.

P.S. „Keď sa 80 % politickej energie u nás míňa na slabé projekty a špinavé politické kauzy, tak mohlo by sa aspoň 20 %  minúť na zmysluplné projekty. Čo poviete?“ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?